Barwy i Herb Klubu

Neapol należy do miast nadbrzeżnych, stąd kolory kluby od zawsze były kojarzone z niebieską wodą w Zatoce Neapolitańskiej. Pierwotnie podczas używania nazwy Neapol FCB piłkarze biegali na boisku w koszulkach w barwach dwóch odcieni niebieskiego. Około dwudziestych lat ubiegłego wieku pojawił się sam kolor niebieski oraz pseudonim Azzurri.

Pierwszy zespół, o nazwie Naples Foot-Ball & Cricket Club, powstał w 1904 roku z inicjatywy Angielskiego żeglarza Williama Pothsa oraz jego współpracownika Hectora Bayona. Conforti, Catterina oraz Amedeo Salsi rónież mieli swój udział w pierwszych początkach funkcjonowania klubu. Oryginalny zestaw strojów był błękitny z granatowymi paskami na koszuli i czarnymi spodenkami. W 1906 roku nazwe klubu skrócono, oficjalnie nowa nazwa klubu brzmiała Naples Foot-Ball Club.

Inny pseudonim piłkarzy z Neapolu to „ciucciarelli”. Nazwa weszła w użycie po słabych wynikach zespołu w sezonie 1926/27. Pierwotnie miało to oznaczać poniżenie, lecz jak się potem okazało osioł o imieniu ‚O Ciuccio został maskotką neapolitańskiego klubu. Odznaka Napoli jest bardzo rozpoznawalna, ponieważ posiada literę N umieszczoną w okręgu. Bardzo podobny symbol mieli gracze Internazionale Napoli. Zasadnicza różnica pomiędzy dwoma odznakami jest odcień niebieskiego oraz litera N pomalowana na biało. Partenopei to popularny pseudonim dla klubu i ludzi z miasta Neapol. Jest to nazwa syren z mitologii greckiej. Prawdopodobnie jedna z nich – Parthenópe została odrzucona przez Odysa i jej utopione ciało dopłynęło do brzegów Neapolu.

Dodaj komentarz